Masaż serca – co każdy powinien wiedzieć o ratowaniu życia?

Masaż serca to podstawowa technika ratowania życia, którą każdy powinien znać. Jest kluczowym elementem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), polegającym na mechanicznym wyciskaniu krwi z komór serca poprzez uciskanie mostka [1]. Znajomość prawidłowej techniki może zadecydować o życiu osoby w stanie zagrożenia.

Czym jest masaż serca i kiedy go stosować?

Masaż serca to technika ratunkowa stosowana w przypadku zatrzymania krążenia. Polega na rytmicznym uciskaniu klatki piersiowej, co powoduje mechaniczne wyciskanie krwi z komór serca do układu krążenia [1]. Jest to absolutnie kluczowy element resuscytacji, który musi być rozpoczęty natychmiast po stwierdzeniu zatrzymania krążenia [1].

Zatrzymanie krążenia wymaga błyskawicznej reakcji – każda sekunda zwłoki zmniejsza szanse na skuteczne przywrócenie funkcji życiowych. Dlatego tak ważne jest, aby każdy potrafił rozpoznać sytuację wymagającą masażu serca i wiedział, jak go prawidłowo wykonać [1].

Prawidłowa technika masażu serca

Kluczowe znaczenie ma właściwe umiejscowienie rąk podczas wykonywania masażu. U osób dorosłych punkt ucisku powinien znajdować się na środkowej linii ciała, w dolnej połowie mostka [1]. Jest to miejsce, które zapewnia najefektywniejsze wyciskanie krwi z komór serca.

Częstotliwość ucisków powinna wynosić około 80 razy na minutę [1]. Rytm ten pozwala na optymalne wypełnianie się komór serca krwią pomiędzy kolejnymi uciskami. Ucisk musi być na tyle silny, aby spowodować wyraźne przemieszczenie mostka w kierunku kręgosłupa.

  Wpadło Ci coś do oka? Szybkie sposoby na pozbycie się ciała obcego

Połączenie masażu serca ze sztucznym oddychaniem

Skuteczna resuscytacja wymaga połączenia masażu serca ze sztucznym oddychaniem. Prawidłowa częstotliwość oddechów powinna wynosić 16-20 na minutę [1]. Według aktualnych wytycznych, po każdych dwóch wdmuchnięciach należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej [1].

Mechanizm działania masażu serca

Podczas prawidłowo wykonanego masażu serca zachodzi szereg procesów fizjologicznych. Uciskanie mostka powoduje mechaniczne wyciskanie krwi z komór serca, zarówno do krążenia małego (płucnego), jak i dużego (systemowego) [1]. Gdy nacisk zostaje zwolniony, ściana klatki piersiowej powraca do pierwotnego położenia, co umożliwia ponowne napełnienie się komór krwią [1].

To właśnie ten cykliczny proces, powtarzany z odpowiednią częstotliwością, pozwala na podtrzymanie krążenia krwi w organizmie do czasu przywrócenia samodzielnej akcji serca lub przybycia wykwalifikowanej pomocy medycznej.

Źródła:
[1] https://mp11.jaroslaw.pl/joom/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=28&Itemid=218